Pizza
Pizzaların hangi ülkeye has bir yiyecek olduğu hala insanlar tarafından tartışılan bir konudur. Dünyanın en popüler yiyecekleri arasında yer alan ve her ülkenin kendisine has bir pizza çeşidi olan bu lezzetli pizzalar aslında pasta anlamına geliyor. Dünyanın farklı bölgelerinde daha popüler olan pizza çeşitleri de bulunuyor.

1. Lahma Bi Ajeen
Lübnan ve Orta Doğu’nun diğer bölgelerinde popüler olan bu pizza çeşidi daha çok et tüketmeyi seven kişilerin tercih ettiği ve et yemekleri ile ünlü mutfaklara sahip olan ülkelerde tercih ediliyor. Türkiye’de de bu pizza çeşidine benzeyen tatlar bulabilmeniz mümkün. Et tüketimini oldukça seven bir toplum olduğumuz için bizim ülkemizde de Lahma Bi Ajeen pizzaları gibi etli ve kıymalı pizzalar bulabilirsiniz.

2. Margherita
Margherita pizzası adını yüzyıllar boyunca İtalya’nın kraliçesi olan Margherita’dan almıştır. Domates, mozzarella peynirinin oluşturduğu beyaz ve kırmızı rengi fesleğen ile süslenerek İtalya bayrağının renkleri pizza üzerinde ortaya çıkartılır. Sade pizzalar tüketmeyi seviyorsanız ve et tüketmiyorsanız Margherita pizzaları afiyetle yiyebilirsiniz.

3. Calzone
İtalya’da oldukça popüler olan Calzone pizzaları yarım daire şeklinde yapılmaktadır. Katlanmış hamur üzerine klasik pizza malzemeleri koyularak hazırlanır. Calzone pizzaları isteğinize göre şekillendirebilir ve favori malzemelerinizi ekleyebilirsiniz.

4. Neapolitan
Amerika’ya özgü olan bu pizza çeşidi Margherita pizzaya daha farklı bir alternatif arayanlar için ideal bir çeşidi oluyor. Amerika’da neredeyse her sokakta rastlayabileceğiniz pizzacılarda herkes yaygın olarak Neapolitan pizzaları tercih ediyor.

5. Anadolu Ateşi
Ülkemize özel olan Anadolu Ateşi pizzaları acıyı ve et tüketmeyi sevenler için birebir oluyor. Kızarmış kırmızı biber, domates, yeşil biber ve özel acı sos ile hazırlanan bu pizzalar ülkemizde hizmet vermekte olan neredeyse tüm pizza salonlarında hazırlanabiliyor.

6. Vejetaryen Pizza
Et tüketmeyen ve vejetaryen bir hayat tarzı yaşayanların seçebileceği bu pizza içerisinde herhangi bir şekilde et ve et ürünleri yer almıyor. Tamamen sebze ağırlıklı olan bu pizzalar et yemeyen ama pizza yemekten vazgeçmeyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.