Pizza Salonu
En iyi pizzayı dışarıda afiyetle yemek istiyorsanız pizzalar hakkında ufak tefek bazı noktaları araştırmanız ve bunları öğrenmeniz gerekiyor. Pizza salonu olarak hizmet veren yerlerde yemek yiyecekseniz ilk olarak pizzanın dış görüntüsüne bakmalısınız. Her yemekte olduğu gibi pizzada da dış görünüm önemlidir.

İyi bir pizza tamamen lezzetli ve iyi bir görünüme sahip olmalıdır. Malzemelerin pizza hamuruna eşit şekilde dağıtılmış olması, hamurun kızarmışlık oranları ve peynirin görünümü önemlidir. Yağını bırakması ve yağ içinde yüzmüyor olması, peynirin tamamen eriyerek hamurun üzerini kaplaması gibi durumlar pizzanın dış görünümünün geçer not aldığının işaretleridir.

Pizza Peyniri
Pizza salonlarında tamamen farklı peynir çeşitleri kullanılabiliyor. Bazı pizza salonları mozzarella kullanabilirken, bazı pizza salonları provolone peynir kullanabiliyorlar. Ülkemizde yoğun olarak kaşar peyniri kullanan pizza salonlarına rastlayabilmekte mümkün olabiliyor. Pek çok farklı pizza salonu için pizzalarda kullanılacak olan peynir son derece önemli bir unsur olmalıdır. Çektiğiniz zaman uzayabilen ama fazla sakız kıvamında olmayan peynirler kaliteli bir pizza yediğinizin işaretidir. Pizza peynirini hamuru kaplayacak şekilde pizza üzerine serpiştirmek ise yeterlidir.

Hamur Kalitesi
Pizzanın ve pizza salonunun kalitesini değerlendirirken son olarak bakılması gereken nokta pizzanın hamurudur. Mükemmel lezzete sahip olan hamurlar eşsiz lezzetlere sahip aromalar ile dolu ve lezzetli olmalıdır. Dış kısımları yeterli miktarda kızarmış, içi ise güzel pişmiş, yumuşak ve rahat yenilebilir hamurlar hazırlanmalıdır. Pizza salonu olarak hamur konusuna dikkat eden yerlerden yemek yerseniz yediğiniz pizzadan daha fazla keyif alabilirsiniz.

Pizza hamurunda kullanılan unun çeşidi ve gluten miktarı, mayalandırma şekli ve süresi, hamurun açılması gibi pek çok farklı nokta göz önünde bulundurulmuş olmalıdır. Pizzayı hazırlayan kişiler bu noktalara dikkat ederek pizzanızı pişirirlerse lezzetli bir pizza yiyebilirsiniz.

Ayrıca pizza salonu olarak hizmet vermekte olan mekanların hijyen koşullarına uyarak çalışmaları da son derece önemlidir. Çalışanların pizza pişirme konusunda tecrübeli olmaları ve sağlık koşullarına uyarak hareket etmeleri lezzetli pizzalarınızı yerken sağlığınızı da güven altına alabilmeniz açısından son derece önemlidir.